Lapplands Gymnasium, Gällivare

Välkommaskolan är en del av Lapplands Gymnasium tillsammans med gymnasieskolorna i Jokkmokk, Kiruna och Pajala. Skolan ligger invid Svanparken i Malmberget och har fått sitt namn efter berget Välkomman. Vi satsar på modern teknik och alla elever och lärare får en egen bärbar dator som används i skolarbetet. Alla elever har också möjlighet att läsa de kurser som krävs för högskolebehörighet.

Idag erbjuder skolan tolv nationella program, introduktionsprogrammen, gymnasiesärskolan samt ett elitskidgymnasium i världsklass med grenarna alpint och längd. Tillsammans med LKAB och Boliden har vi utvecklat profilutbildningar. Läsåret 2014/2015 finns ca 560 elever och ca 70 lärare och annan personal vid skolan. Vår förhoppning är att elever och personal skall känna samhörighet och trivas på Välkommaskolan och bidra till trevnad vid vår gemensamma arbetsplats.

Våra inriktningar

Barn- och fritidsprogrammet OBS! Ingen antagning hösten 2015
Bolidenprofilen (Gäller endast programmen el- och energiprogrammet, industritekniska programmet eller teknikprogrammet)
Bygg- och anläggningsprogrammet
— Husbyggnad
— Mark och anläggning
Ekonomiprogrammet
El- och energiprogrammet
Fordons- och transportprogrammet
— Personbilsteknik
— Transport
Handels- och administrationsprogrammet
— Handel och service
Industritekniska programmet
Introduktionsprogrammen
LKAB-profilen:
-El och energiprogrammet
-Fordons- och transportprogrammet
-Industritekniska programmet
-VVS- och fastighetsprogrammet
-NA Naturvetenskapsprogrammet
Naturvetenskapsprogrammet
Samhällsvetenskaps-programmet
— Media
— Samhällsvetenskap
Skidgymnasiet:
Riksskidgymnasiet (RIG)
Nationell idrottsutbildning (NIU)
— Alpint (endast Natur-, Teknik-, Samhälls- och Handelsprogrammet)
— Längd
Teknikprogrammet
VVS- och fastighetsprogrammet
Vård- och omsorgsprogrammet
Gymnasiesärskolan:
Fordonsprogrammet
Hantverksprogrammet
Hotell och restaurang programmet
Verksamhetsträningen
Yrkesträning